Ochrona przeciwpożarowa w domach szkieletowych


Informacje:
Zobaczyło film: 2907
Czas trwania: 28m 46s
Uzyskana ocena: 129
Ilość reakcji: 16

#MocDrewna budowa domów szkieletowych, filmy z placów budowy, omówienia, porady. #AkademiaBudownictwaSzkieletowego poradnik dla budujących własnymi rękoma. Grupa na Facebo

KOMENTARZE


Ochrona przeciwpożarowa w domach szkieletowych

- Stal pod wpływem temperatury obniża swoją granicę plastyczności i nie robi się elastyczna a plastyczna :) taka mała errata
- @MocDrewna czy spotkał się Pan kiedyś z tynkami glinianymi kładzionymi od wewnątrz w domach szkieletowych? Teoretycznie tynk gliniany jest niepalny i do momentu jego skruszenia od temperatury całkowicie chroniłby konstrukcje.
- Mam pytanie odnośnie tej kwestii. Chciałbym budować szkielet na działce, która niestety ma tylko 22 m szerokości. Wiem, że jest taki wymóg, ze ściana szkieletu musi być co najmniej 6 m od granicy działki co już jest sporym ograniczeniem w moim przypadku. Ale sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Na działce obok jest las. Jeśli granica lasu zaczyna się 5 m od granicy z moja działką. Jest jakaś możliwość budowy? Nie wiem, pokrycie ściany od strony lasu blachą?
- 19:35 a nie prawda. Awarie kominów czy instalacji elektrycznej to - co ciekawe - najrzadziej występujące przyczyny pożarów. W PL to w praktyce tylko powód, dla którego zawodowe lobby może regularnie doić właściciela nieruchomości czy tego chce, czy nie chce (bo prace konserwacyjne wykonuje np. samodzielnie). Najczęstszą przyczyną pożarów jest umyślne (!) podpalenie i nieumiejętne obchodzenie się z otwartym ogniem (zaprószenie). W kroku drugim powodem jest przyczyna, dla której tak naprawdę do pożaru dochodzi, bo pożar ma w czym r o z p r z e s t r z e n i ć się; gromadzenie materiałów palnych. Itd.
- 18:00 o przewodowej instalacji sygnalizacyjnej (dymu i ciepła) wyposażonej w dobre sprawdzone (najlepiej atestowane czujki) warto pomyśleć już na etapie budowy. Wielokrotnie pomaga nawet w błahych incydentach jak pozostawiona, "zapomniana" patelnia z rozgrzanym olejem. A jak jeszcze sprzęgnięta z powiadomieniem GSM, to każdy pożar zostanie ugaszony już w chwili pojawienia się śladowych ilości dymu.
- 6:45 przy nieprawidłowo dobranym wyłączniku nadprądowym nic panu peszel nie pomoże. Peszel, podobnie jak izolacja żył, pod wpływem wydzielanego ciepła wytopi się i ścieknie. Dopiero zwarcie tych odizolowanych żył z przewodów doprowadzi do wyłączenia obwodu. O ile zadziała wyłącznik nadprądowy. Peszel do żadne zabezpieczenie. To tylko udogodnienie przy ewentualnej wymianie przewodu bez jej kucia czy demontażu.
- 6:20 KAŻDĄ instalację powinni robić fachowcy, czyli ludzie dysponujący fachową wiedzą. To nie znaczy, że muszą mieć "uprawnienia" wydane (bo wylobbowane) przez lokalną zawodową sitwę. Tzw. uprawnienia nic w kwestii bezpieczeństwa nie zmienią. Znam mnóstwo instalacji wykonanych samodzielnie, z głową, które doświadczony elektryk tylko sprawdził, albo i nie. Znam też mnóstwo partaczy z tzw. uprawnieniami. W Polsce podstawowe uprawnienia SEP, to tylko wymóg prawa pracy lub wymóg gwaranta. To też przykład nieprawdopodobnego typowego polskiego bezprawia, kiedy prawo zadziałało wstecz i elektryków z "uprawnieniami" wydanymi z datą ważności bezterminową "zagoniono" do ich odnawiania co 5 lat. Oczywiście odpłatnie, bo tylko o kasę tu chodzi (są zakusy, aby "uprawnienia" odnawiali co roku). W praktyce te "uprawnienia" to formalna przepustka umożliwiająca tylko dostęp do tortu. Tylko i wyłącznie. Podobnie u architektów, geodetów itd. Po prostu średniowiecze ze swoimi zawodowymi cechami. Znam mnóstwo partaczy z uprawnieniami, zatem proszę nie uogólniać. Mechanicy, czy hydraulicy żadnych w PL uprawnień nie potrzebują (jeszcze) i świat się nie wali. A są tam i partacze i fachowcy. Pan też uprawnień w swoim zawodzie dziś nie potrzebuje, jest fachowcem a zna niejednego partacza....
- 2:39 No raczej prawda, skoro nawet stawki ubezpieczenia dla ryzyka pożaru dom drewnianego są dużo większe. Drewno, w odróżnieniu od betonu jest przecież palne (poza pewnymi wyjątkami). Co innego samo ryzyko zaistnienia pożaru w normalnie eksploatowanym obiekcie, które nie różni się w ogóle od obiektów betonowych. A te są klasyczne i nie zmieniają się od lat: zwarcie w niesprawnej instalacji i zaprószenie ognia (umyślne bądź nie). Natomiast mało kto rozumie i zdaje sobie sprawę, że belka z LITEGO drewna potrafi lepiej oprzeć się pożarowi niż ta betonowa czy stalowa...
- Aż prosi się aby wspomnieć o przewiązkach przy konstrukcji balonowej. Mariusz prosimy o małe uzupełnienie :)
- Przymierzam się do budowy domu w technologii szkieletowej. Twoje filmy otwierają mi oczy. Wczoraj byłem w jednym z marketów budowlanych, zakupy puszek chyba będę musiał zrobić w krajach na północ od Bałtyku.
- Tu sobie zobacz odszkodowania za śmierć ja bym się z tym zgodził.
- Z tymi kablami to jest ciekawy temat. U Ciebie peszle są koniecznością? U nas przepisy są niejednoznaczne, a w Kanadzie standardowo idą kable w podwójnej izolacji i tyle.
- Świetna robota. Jak zwykle oczywiście :)